Свет

Макрон: Ќе ја поддржам Меркел ако сака да биде на чело на ЕК

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел доколку би сакала да стане претседател на Европската комисија.

– Ако сака да биде претседател на ЕК, ќе ја поддржам. Пред сѐ, бидејќи мислам дека нам ни е потребен некој силен. На Европа ѝ требаат нови лица, така што имаме потреба од личност што тоа знае да го реализира – изјави Макрон.

Тој додаде дека на челните функции на ЕУ треба рамноправно да бидат застапени и мажите и жените.

Фото: EPA/YOAN VALAT

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Две Швеѓанки ќе го претвораат цел Стокхолм во Музеј на историјата на жената

saso user

Апликации за следење на заразените со ковид-19 само ако се анонимни и доброволни

saso user

Канада: Бизнисмен и кандидат за градоначалник на Отава запалил милион долари за да се спаси од алиментација

saso user