Број на текстови објавени денес: 82
Балкан

Крај јадранскиот брег се појавила уште една ајкула

Откако пред неколку дена во водите на Јадранското Море кај хрватскиот град Макарска беше видена мала ајкула, забележана е уште една, но сега во Корчуланскиот Канал.

– И во овој случај се работи за ајкула од истиот вид, која не е опасна по животпт на луѓето и се храни со ситни риби, лигњи, а понекогаш и со птици и други, пцовисани животни – објаснува хрватски експерт за ајкули Ален Солдо.

Иако овој вид ајкули ретко напаѓаат луѓе, тој вели дека тоа сепак може да се случи.

Во Јадранското Море во деловите одделечени од брегот, постојано или повремено, живеат околу 28 видоови ајкули, чиј број последниве години е зголемен.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бугарија подготвена да мобилизира 3.000 лица за обезбедување на границите

saso user

Возачи, внимание, Хрватска ве снима – морето нема да ви избега!

saso user

Протест во Ѓаковица за ослободување на Морина, кој го уапси македонската полиција

saso user