Број на текстови објавени денес: 64
Здравје

Зошто треба да ги (за)сакаме праските?

Пазарите се полни со сезонско овошје, а на многумина oмилени им се токму праските, кралиците на сончевите денови.

Праските, оние вистинските, не намамуваат со мирисот и со леснотијата со која се комбинираат и со слатки и со солени намирници, а воедно се и богати со хранливи материи и нивното редовно консумирање влијае на нашето здравје.

Една просечна праска содржи 58 калории, полна е со протеини, витамин Ц, витамин А, витамин Е, витамин К, манган, влакна, железо и калиум, а содржи помалку од 1 грам масти. Вреди да се истакне и богатството на антиоксиданти, а ако од ова овошје се направи сок, тоа овозможува побрза апсорпција и делување на нашиот организам веќе после 30 минути.

Што може да направи за нашето здравје таквата комбинација на нутриенти, минерали, витамини и антиоксиданси, прочитајте на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Скратено работно време по породилното, користат по десетина жени од компаниите-иницијатори

saso user

Јаболки не би требало да јадеме навечер?!

saso user

Зелен грашок за здрави коски и срце, но и против рак и замор

saso user