Број на текстови објавени денес: 101
Здравје

Зошто треба да ги (за)сакаме праските?

Пазарите се полни со сезонско овошје, а на многумина oмилени им се токму праските, кралиците на сончевите денови.

Праските, оние вистинските, не намамуваат со мирисот и со леснотијата со која се комбинираат и со слатки и со солени намирници, а воедно се и богати со хранливи материи и нивното редовно консумирање влијае на нашето здравје.

Една просечна праска содржи 58 калории, полна е со протеини, витамин Ц, витамин А, витамин Е, витамин К, манган, влакна, железо и калиум, а содржи помалку од 1 грам масти. Вреди да се истакне и богатството на антиоксиданти, а ако од ова овошје се направи сок, тоа овозможува побрза апсорпција и делување на нашиот организам веќе после 30 минути.

Што може да направи за нашето здравје таквата комбинација на нутриенти, минерали, витамини и антиоксиданси, прочитајте на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто не можете да ослабнете – три заблуди за метаболизмот

saso user

Недостатокот на јод е закана за развојот на мозокот на децата

saso user

Пет природни сладила поздрави од рафинираниот шеќер

saso user