Број на текстови објавени денес: 73
Балкан

Бугарија забранува пржена храна, колачи и слатки во детските градинки

Бугарија забранува подготовка на пржена храна, колачи и слатки во детските градинки, детски кампови и детски установи.

Забраната е предвидена со измена на Уредбата за здрава исхрана на деца на возраст од 3 до 7 години.

Предвидено е децата да внесуваат најмалку три вида свежо овошје и зеленчук неделно, традиционален бугарски ајран без додавање сол и екстра џем. Тие нема да можат да јадат морска храна, како што се школки, ракови и лигњи, само месо од риба ќе биде дозволено.

Исто така, нема да се подготвува мелено месо, ќофте и ражниќи.

Досега, правилата за здрава исхрана во установи за грижа за деца овозможуваа пржена храна, колачи, вафли и слатки да се служат двапати неделно.

Со новата група на храна внесувањето на маснотии е ограничено на 25 до 35 проценти од енергетската вредност на храната.

Правилникот препорачува храна во количини што се совпаѓаат со возраста на децата, поделени во две групи – од 3 до 4 години и од 5 до 7 години.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Миљо: За излез од длабоката политичка криза потребна е лидерска средба

saso user

Грчката Влада ги одреди приоритетите во миграциската политика

saso user

Повреден маж откако врз него паднал дел од фасада во центарот на Белград

saso user