Број на текстови објавени денес: 20
Свет

Базиликата Саграда Фамилија на Гауди по 137 години доби градежна дозвола

Изградбата почнала во 1882 година, а во 1926 година, кога починал Гауди, не била завршена ни четвртина.

Шпанските власти во 2016 година сфатиле дека за оваа базилика никогаш не била добиена планска дозвола, што значи дека без градежна дозвола дејствувала повеќе од еден век.

Градежната дозвола за изградбата на базиликата Саграда Фамилија важи до 2026 година, кога се навршуваат сто години од смртта на Гауди. Се проценува дека изградбата на црквата ќе чини околу 374 милиони евра.

Photo: EPA / Quique Garcia

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ОБНОВЕНО Три трговски центри во Брисел евакуирани по дојава за бомба

saso user

Робот-новинарство е сѐ повеќе популарно во редакциите

saso user

Родители од пеколот: Ја тепале ќерката додека да го изгуби бебето, друга била врзана со ланци оти била „дебела“ (ВИДЕО)

saso user