Број на текстови објавени денес: 13
Македонија

Ахмети и Тачи меѓу Клинтон и Олбрајт на прослава во Приштина ГАЛЕРИЈА

Одбележувањето на дваесет годишнината од влегувањето на НАТО силите на Косово не го пропуштија ни лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи. Двајцата лидери денеска присуствуваа на манифестациите кои се оддржаа во Приштина, а на кои учествуваа и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и екс државната секретарка Медлин Олбрајт.

Ахмети  за своето присуство во Приштина се пофали на Фејсбук, додека за присуството на Тачи на прославата објавија медиумите на албански јазик.

Ахмети наведе дека денес во Приштина го почувствувал духот на жртвувањето на десетици, стотици, илјади војници, паднати борци, дејци, низ децениите за да стигнеме до денот што сме го сонувале за независност, слобода и победа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шефицата на кабинет на Јанева сведочела за „Рекет“, обвинителот Рустеми утре

saso user

Од денеска државјанството во изводите „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

saso user

Одат и зјапаат во телефон, триесет пешаци во Велес, Кавадарци и Неготино фатени во сообраќаен прекршок

saso user