Македонија

Ахмети и Тачи меѓу Клинтон и Олбрајт на прослава во Приштина ГАЛЕРИЈА

Одбележувањето на дваесет годишнината од влегувањето на НАТО силите на Косово не го пропуштија ни лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи. Двајцата лидери денеска присуствуваа на манифестациите кои се оддржаа во Приштина, а на кои учествуваа и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и екс државната секретарка Медлин Олбрајт.

Ахмети  за своето присуство во Приштина се пофали на Фејсбук, додека за присуството на Тачи на прославата објавија медиумите на албански јазик.

Ахмети наведе дека денес во Приштина го почувствувал духот на жртвувањето на десетици, стотици, илјади војници, паднати борци, дејци, низ децениите за да стигнеме до денот што сме го сонувале за независност, слобода и победа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гоце Делчев во фокусот на петтата средба на Македонско-бугарската експертска комисија

saso user

Пендаровски: Пораката на Манифестот од НОВ важи и денес

saso user

Милошоски: Додека се чека новата метологија за проширување, треба да се справиме со корупцијата

saso user