Број на текстови објавени денес: 13
Балкан

Австрија забрани земјоделски препарат, има сомнеж дека предизвикува рак

Опозициската Социјалдемократска партија на Австрија (СПО) до австрискиот Парламент достави предлог за забрана за употреба на хербицидот со широк спектар на примена, глифосат, поради сомнеж дека тој предизвикува канцер.

Поддршка на предлогот на СПО даде и Партијата на слободата на Австрија (ФПО), со што се очекува Парламентот да го одобри, бидејќи двете партии заедно можат да обезбедат мнозинство за негово усвојување.

Се очекува пратениците да се изјаснат по предлогот на пленарната седница закажана за 2 јули.

Според анализите на Светската здравствена организација (СЗО), глифосатот важи за хербицид кој „најверојатно предизвикува канцер кај луѓето“, но неговата употреба во ЕУ е дозволена до 2022 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Баша повика на протест: Очите на светот се вперени кон нас, да ја ослободиме Албанија

saso user

Српската полиција приведе на граница советник на Харадинај

saso user

И двајца Косовци вмешани во „грабежот на векот“ на тиранскиот аеродром

saso user