Број на текстови објавени денес: 13
Здравје

Коријандерот е совршен чистач на организмот

Познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, коријандерот е еден од најдобрите прирдни средства за чистење на организмот од токсини и тешки метали. Оваа билка е силен природен келат, што значи дека ги врзува на себе атомите од токсините и тешките метали и ги исфрла од организмот.

Токму затоа, листовите од коријандер уште од дамнина се користат за целосна детоксикација на организмот, но и за зајакнување на имунитетот и крвната слика, при менструални болки и пореметувања, за намалување на нивото на шеќер, но и за смирување и лекување на изгореници и ублажување на мачнината.

Во поново време оваа чудесна билка се почесто се употребува и во превенцијата и лекувањето на канцерогените заболувања и туморите.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Замастениот црн дроб е сѐ почеста болест на западњаците

ohrid_user

Само 20 бадеми на ден можат да направат неверојатни нешта за вашето здравје

saso user

Од утре ќе имаме и дигитална царина

saso user