Урбани вести

Еве каде ќе се истовараат туристите во Охрид

Согласно новиот режим на сообраќај и паркирање во летната сезона во Охрид, организираните групи туристи што ќе пристигнуваат со автобус во градот, симнувањето и качувањето во автобусите ќе треба да го вршат во строго одреден дел, поточно на улицата „Кузман Јосифоски Питу“ до пресекот со улицата „Партизанска“, кај универзитетот „Свети Апостол Павле“.

Автобусите со новиот режим на паркирање во центарот на градот нема да имаат пристап до крижниот тек кај Градскиот плоштад, а за нив е обезбедено место за паркирање зад спортската сала „Билјанини извори“.

Според усогласените правила, сите автобуси паркирани на други локации ќе бидат казнувани согласно Законот за непрописно паркирање.

Инаку, цената на паркинг за 12 часа ќе изнесува 300 денари, а 600 денари за 24 часа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ЈП Колекторски Систем, од понеделник започнува реконструкција на системот на улица 7-ми Ноември

saso user

Божиновски: СДСМ и градоначалникот Константни Георгиески и натаму одат спротивно препораките на УНЕСКО за Охрид

saso user

ОХРИД ДЕЛ ОД ТВ МАГАЗИНОТ „ПО ПАТОТ НА СВИЛАТА:ПРИЈАТЕЛСТВО“

saso user