Здравје

Храна за активирање на мозочните вијуги

Сигурно, како и повеќето луѓе денеска, и стари и млади, многу од вас ги измачува слабата меморија. Ако имате пример за тоа како ова изгледа подоцна во староста, кога деменцијата зема замав, сигурно ќе преземете нешто со време.

Во исхраната која ќе ви помогне во ова спаѓа храната која има протеини, добри масти, потоа цели житарки, овошје и зеленчук богати со антиоксиданси, антиинфламатори, препорачува д-р Мурали Дораисвами од Институтот за невролошки науки на Универзитетот Дјук.

А ние ви нудиме комплетно и современо мени за вашиот мозок. Побарајте го на порталот „Арт кујна“.

Фото: PIxabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто на оздравените од Ковид-19 им студи и кога е топло?

saso user

Болести што се пренесуваат преку ракување, не е само корона

saso user

Вргањ: ги уништува клетките на рак на дебело црево, ублажува воспаленија и добар е за слабеење

saso user