Македонија

Димовски му се чуди на Заев како црното го прави бело

Илија Димовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за пратенички прашања забележувајќи му на премиерот Зоран Заев колку лесно сака „од црното да направи бело“, го потсети дека народниот правобранител, Иџет Мемет во собраниската сала кажал неверојатен подток дека жалбите на граѓаните од правосудството се зголемени дури за 90 отсто во споредба со претходните години.

– Институцијата народен правобранител на оваа говорница кажа дека за 90 проценти се зголемени жалбите на граѓаните од правосудството во Република Македонија во минатата година во споредба со претходно. Народниот правобранител од оваа говорница кажа дека Управниот суд на Република Македонија, работи исклучиво во корист на извршната власт, а не во корист на граѓаните на Република Македонија. Народниот правобранител, а не Илија Димовски кажа дека во последните две години, дискриминацијата по однос на партиска припадност и по однос на национална припадност е драстично зголемена – рече Димовски.

Тој потсети дека Мемети е тој кој што во својот извештај констатирал дека  градоначалниците избрани на последните локални избори како и директорите на училиштата вршат дискриминација по партиска основа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Виктор Исјановски е нов директор на Здравствен Дом Скопје

saso user

АВМУ: Дирекорот Трајчевски беше јасен во „Код“, а МВР да не етикетира

saso user

Денеска променливо облачно со локални врнежи

saso user