Број на текстови објавени денес: 47
Бизнис

Контакти со финансиските институции на штандови пред Министерство за финансии

На специјални штандови поставени на платото на Министерството за финансии (МФ) граѓаните утре од права рака ќе можат да добијат корисни информации и знаење за финансиите и да се информираат за финансиските услуги и инструменти.

На штандовите, поставени по повод одбележувањето на Деновите на финансиска писменост, информираат од Министерството за финансии, ќе се претстават банките, осигурителните компании, штедилниците, како и институциите од Телото за финансиска едукација – Министерството за финансии, Народната банка, Комисијата за хартии од вредност, Агенцијата за супервизија на осигурување и МАПАС.

„Граѓаните ќе можат да ги посетат штандовите од 10 часот до 14 часот во текот на утрешниот ден. Во рамки на предвидените содржини е и интерактивен детски корнер во кој е предвидени забавна и едукативна програма за деца до 10 години“, соопшти Министерството за финансии.

На настанот, како што е соопштено, ќе присуствуваат и првите луѓе на институциите од Телото за финансиска писменост – министерот за финансии Драган Тевдовски, гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска, престедателката на КХВ Нора Алити, претседателот на Советот на експерти на Агенција за супервизија на осигурувањето Климе Поповски и претседателот на Советот на експерти на МАПАС Максуд Али.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бектеши: Во најраткот рок ќе се одземат концесиите за каменоломите во Лабуништа

saso user

Стопанска комора: Дојде време да го дадеме мислењето за владеењето на правото во земјава

saso user

Проработе патарината кај Гевгелија, спремете по 100 денари

saso user