Број на текстови објавени денес: 35
Свет

Jункер: Гласајте како да е од пресудно значење, секој глас се брои

Претседателот на Европската комисија и поранешен премиер на Луксембург, Жан-Клод Јункер, кој гласаше на денешните европски избори, укажа на важноста на овие избори и ги повика сите Европејци да гласаат.

Тој објави фотографија на Твитер од неговото избирачко место.

– Само што гласав. Гласајте како да е пресудно. Секој глас се брои, рече Јункер на Твитер.

Во 2014 година, како водечки кандидат на Европската народна партија, Жан-Клод Јункер доби најголема поддршка од гласачите на европските избори. По одлуката на Европскиот совет и ратификацијата во Европскиот парламент, Јункер беше назначен за претседател на Европската комисија за периодот од 2014 до 2019 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Новинарите и политичарите се незаменливи

saso user

Евроскептичниот Корбин конечно има план

saso user

Гол маж се обидел да се качи на авион во Русија

saso user