Број на текстови објавени денес: 43
Спорт

Шкупи со пресврт до триумф над Работнички и пласман во евро-куповите

Во најинтересниот натпревар од последното коло на Првата македонска фудбалска лига, екипата на Шкупи попладнево го победи Работнички и го освои четвртото место. На тој начин фудбалерите од Чаир обезбедија учество во квалификациите за Лига Европа.

Резултати на натпреварите од 36.коло во ПМФЛ:

Академија Пандев – Вардар 1:1
Победа – Македонија ЃП 1:3
Работнички – Шкупи 1:2
Ренова – Шкендија 3:2
Силекс – Беласица 2:1.

Старо-нов шампион е Шкендија која ќе играа во квалификациите од Лигата на шампионите, Вардар, Академија Пандев, и Шкупи според пласманот ќе играат квалификации за Лига Европа, но вардарци не добија лиценца од ФФМ, па нивното учество на меѓународна сцена е неизвесно.

Силекс ќе игра бараж за опстанок, а лигата ја напуштаат Беласица и Победа.

Конечна табела: Шкендија 79 бода, Вардар 64, Академија Пандев 58, Шкупи 48, Ренова 47, Македонија ЃП 47, Работнички 46, Силекс 24, Беласица 38, Победа 23.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Клоп: Обамејанг нема никакви недостатоци освен неговиот модерен стил

saso user

Реал ќе понуди 280 милиони евра за Мбапе

saso user

Мбапе е најмладиот фудбалер со 50 гола во Лига 1

saso user