Број на текстови објавени денес: 30
Спорт

Судијка од Русија прогласена за виновна – не пријавила обид за поткупи

Руската тениска судијка Светлана Терјаева, може да биде казнета поради тоа што не пријавила обид за поткупи.

Според Би-Би-Си, антикорупциската организација „Тенис Интегрити Јунит“ ја прогласила Терјаева за виновна поради кршење на две точки од програмата за борба против корупцијата.

Во јуни 2017 година, непознато лице и понудило на Терјаева поткуп за помош на одреден меч во насока на полесна добивка при обложување.

Терјаева ја одбила понудата, но не го пријавила случајот на надлежните органи, со што ги прекршила прописите.

Казната за руската судијка ќе биде одредена подоцна.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Емери: По црвениот картон, изгубивме контрола на натпреварот

saso user

Три натпревари плус два условно суспензија за Нејмар

saso user

Барселона ќе плати 115 милиони евра за Рашфорд

saso user