Број на текстови објавени денес: 13
Балкан

Српски „Блиц“: Газдата на „Нефа“ итно заминал во Русија „поради технички преглед на автомобилот“ (ВИДЕО)

„Итно морав да се вратам во Русија поради технички преглед на автомобилот“. Ова е последната порака која Максим Максимов, директор на „Нефа намештај“ им ја испратил на менаџерите во Србија на само неколку дена пред оваа фирма да исчезне преку ноќ од Србија, објави српски „Блиц“.

Тој оставил без работа околу 550 работници во двете фабрики во Србија, а многу муштерии и во Македонија и во Србија без нарачаниот платен мебел.

Според податоците на српската агенција за стопански регистри, зад целата афера стои рускиот „крал на креветите“ Андреј Ходашевиќ, сопственик на две големи фабрики за мебел „Много мебели“ и „Корол Диванов“ во Русија, кој преку лавиринт од други фирми „Спилит“ и „Холодекс“ е сопственик на „Нефа мебел“ во нашата земја и Србија.

ФОТО Принтскрин

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Невремето во Хрватска направи хаос, има повредени (ВИДЕО)

saso user

БиХ: Живееле 67 години во сложен брак, двајцата починаа за десет минути

saso user

Пожарникарите објавија драматични видеа од пожарот кај Шибеник: „Едвај се извлековме“

saso user