Број на текстови објавени денес: 37
Свет

Педесет години Алан Форд – Подобро нечесно бегање отколку чесен пораз

Стрипот Алан Форд слави педесетти роденден. Половина век откако ТНТ групата од цвеќарницата за првпат се појави на киосци во Италија, тоа е голем јубилеј за сите љубители на стрипот.
Сатирата од тој стрип се уште се чита и цитира. Познати реплики од тој стрип се печатат на маици, се разменуваат меѓу најверни фанови, се паметат и се раскажуваат и иако со години се повторуваат – не губат од вредноста.

– Кој лета вреди, кој вреди лета, кој не лета, не вреди – Подобро да издадеш книга отколку пријател – Ако сакаш да победиш не смееш да загубиш – Подобро нечесно бегање отколку чесен пораз – Подобро да живееш сто години како милионер отколку седум денови во беда…Тоа се само некои од изјавите на тајните агенти на Групата ТНТ.

Приказните за неспособните тајни агенти, кои речиси секогаш победуваат во борбата против лошите момци, се на сценаристот Лучано Секи под псевдонимот Макс Бункер, а ликовите ги нацрта Роберто Равиола – Магнус.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Путин: Му реков на Доналд да им продадеме хиперсонично оружје

saso user

Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници и челенови на екипажот

saso user

Холандија: Или прифатете повеќе бегалци или ќе воведеме гранични контроли за Источноевропејците

saso user