Спорт

Отворен меморијален спортски турнир посветен на загинатите бранители

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го отвори 17-от Меморијален турнир во мал фудбал „Бранители 2001“ во Крива Паланка, што се одржува во чест на сите загинати припадници на МВР.

– Меморијалниот карактер на фудбалскиот турнир има крајно благородна цел, во името на ненадоместливата загуба на нашите бранители – херои. Цел која во името на нашата совест и во име на највисоката вредност – човечкиот живот – треба постојано да не потсетува, како луѓе и како општество, никогаш да не заборавиме за жртвите и обврските кон нив, нагласи Спасовски.

Министерот Спасовски пред отворањето на турнирот, заедно со делегација од МВР, положи цвеќе пред Споменикот на бранителите во кругот на Полициската станица Крива Паланка.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Берово домаќин на Државно првенство во пинг-понг за кадети

saso user

Паника во лондонскиот клуб, менаџерот на Арсенал заразен со коронавирус

saso user

Фернандеш: Сега доаѓа најтешкиот период за Манчестер Јунајтед

saso user