Спорт

Зверев ја освои првата АТП наслов годинава

Александар Зверев со победа 2:1 во сетови над Николас Џари на турнирот во Женева, го освои првиот АТП наслов оваа сезона.

Саша беше подобар од Џари по три одиграни сетови и драматичeн меч, откако на последниот сет одиграа и тајбрејк.

Првиот сет го освои германскиот тенисер со 6:3 во гемови, а вториот сет му припадна на чилеанецот Џари со ист резултат во гемови 6:3. Драматичен беше последниот одлучувачки бидејќи се отиде на тајбрејк, за на крајот да го освои Зверев со резултат 7:6 (10:8).

Инаку, Александар Зверев е петтопласиран во АТП листата со вкупно 4155 поени.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Роналдо веројатно ќе го пропушти првиот дуел со Ајакс во ЛШ

saso user

Сабо бод за Барселона на дуелот со последнопласираниот Еспањол

saso user

Здравјето на играчите е поважно од секои пари и првенство, Вардар треба да биде шампион, искрено со легендата Саша Ќириќ

saso user