Број на текстови објавени денес: 37
Балкан

Уапсени три лица за трговија со човечки органи во Косово

Косовската полиција соопшти денеска дека упасила три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во селото Чаглавица, во близина на косовскиот главен град, полицијата вчера уапсила двајца странски државјани и еден косовски Албанец.

– Упасени се двајца мажи странски државјани и еден косовски државјанин – Албанец, под сомневање дека се вклучени во споменатото дело. Полициската единица и здравствениот инспекторат извршија контрола во приватна болница и запленија како доказен материјал копии од лекарски досијеа и друга документација – се вели во полициското соопштение.

По налог на надлежен обвинител, трите лица се однесени во притвор.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Косовската опозиција се обединува за уривање на Владата на Харадинај

saso user

Тачи: Резолуција и комисија за српскиот геноцид во Косово е најумната работа на Собранието

saso user

Фетуси што крвават на крст во хрватска црква

saso user