Број на текстови објавени денес: 13
Македонија

Момчето со изгореници од струен удар сместено во софиска болница

Момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар сместено е во болницата Пирогов, во Софија, Република Бугарија, во сигурни раце на специјалист за детски изгореници, соопшти Министерството за здравство.

За транспорт на пациентот, беше обезбедено санитетско возило по сите стандарди, згрижено според сите протоколи и упатено е на натамошно лекување во најдобриот центар за изгореници на Балканот.

Од Министесртвото за здавство информираат дека на располагање беа и хелихоптери од Министерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана, но поради сериозноста на повредите, момчето е пренесено со санитетско возило од брзата помош, а за да стигне побрзо беше обезбедено и брзо поминување со полициска придружба од македонско-бугарската граница до болницата во Софија.

– Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување, Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи се активираа веднаш и направија сѐ да му се помогне и да се спаси неговиот живот. Голема благодарност до Република Бугарија, кои веднаш прифатија лекување и обезбедија место за момчето – стои во соопштението.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Трајче Талевски-Пирова победа, Се гледаме во Кина (најверојатно) на наредната Комисија на UNESCO.

saso user

Македонските војници ќе можат да вежбаат на полигоните во Бугарија

saso user

Си го прегазил колегата возејќи во рикверц

saso user