Број на текстови објавени денес: 109
Бизнис

Закана од бразилски министер: Ако не го усвоите мојот проект за пензиски реформи, си одам од државата

Бразилскиот министер за економија, Пауло Гедеш, се закани дека ќе поднесе оставка и ќе ја напушти земјата ако не успее неговиот проект за реформа на пензискиот систем.

Гедеш рече дека во случај Парламентот премногу да го разводни неговиот предлог, „ќе седне во авион и ќе замине да живее во странство“.

– Јас не сум неодговорен, не велам дека ако реформата не биде усвоена, ќе заминам утре … Но, јас може јасно да кажам: Слушајте, направив што морав, не сум подготвен да останам. Ако не ја спроведеме реформата, Бразил ќе биде во оган и крв – рече министерот.

Тој додаде дека сегашниот пензиски систем е банкротиран.

-Нема да имаме пари да платиме државни службеници. Ќе има хаос во јавниот сектор …Реформите се итно потребни, бидејќи пазарот нема да чека долго – тврди Гедеш.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ФАРМАЦЕВТ И ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР

saso user

Автоматизацијата ќе укине една четвртина од работните места во Словенија

saso user

ЕВН го одбележа светскиот ден на животната средина со саем за енергетска ефикасност

saso user