Број на текстови објавени денес: 101
Здравје

Децата кои цицаат палец и гризат нокти се поздрави?

Ако вашето дете го цица палецот, сигурно сте слушнале еден куп ужасни приказни за тоа како може ова да им наштети на нивните заби, но истражување открило дека тоа има една позитивна страна.

Имено, се покажало дека децата кои го цицаат палецот и/или ги гризат ноктите имаат помала веројатност од развој на алергии подоцна во животот, односно дека се генерално поздрави од децата кои не го прават тоа.

Навиката за цицање палец може да се развие уште во матката, а подоцна може да го заштити детето од алергии на домашна прашина, нечистотии и влакна затоа што децата се изложени на бактерии уште од најрана возраст, а тие влијаат на нивниот имунолошки систем.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако се будите со пот на лицето, можеби боледувате од оваа болест!

saso user

Децата на антивакцинерите во САД истражуваат како да се вакцинираат без родителска дозвола

ohrid_user

Со кафе против рецидив на рак на дебело црево

saso user