Број на текстови објавени денес: 73
Сцена

Почина актерката Душица Жегарац

На 75-годишна возраст почина ѕвездата на српската и југословенската кинематографија Душица Жегарац, соопшти Здружението на филмски актери на Србија.

Родена е во Белград во 1944 година и меѓу другото играше во филмовите „Скалите на храброста“, „Саша“, „Будење на стаорци“ и други.

За главната улога во филмот „Опклада“ на Здравко Рандиќ, била наградена со „Златната арена“ во Пула.

Истата награда ја добила и за улогата во филмот „Специјален третман“.

Добитник е на наградата „Павле Вуисиќ“ за животно дело.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

На Евровизија, Тамара ќе ја придружуваат Александра Јанева, Антонија Гиговска и Васил Гарванлиев

saso user

На која македонска апликација може да и позавиди и Илон Маск!? ВИДЕО

saso user

Иконата на кантри музиката ќе си добие место во американскиот Капитол

saso user