Здравје

Две опасни грешки во исхраната

Ново истражување покажало дека две многу специфични грешки во исхраната се поврзани со заболувањето од рак – консумирање на премалку млечни производи и премалку цели житарки.

Научниците додаваат дека и консумирањето премногу црвено месо, обработено месо, шеќери и засладени напитоци исто така можат да бидат причина за рак.

Оваа студија објавена во стручниот журнал JNCI Cancer Spectrum, открила дека исхраната е можна причина за околу 80.000 случаи инванзивен канцер во 2015.година кај возрасните во Америка.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто холинот е неопходен за организмот?

saso user

Рецепт за домашен пробиотик: Ги чисти цревата, ги исфрла отровите од организмот

saso user

Бремени сте, а не го сакавте тоа, имавте спонтан абортус? Не сте сами!

saso user