Број на текстови објавени денес: 21
Бизнис

Во март 67,7 отсто од потрошената струја била од домашни извори

Во март годинава во земјава вкупно се потрошени 694.462 мегават часови електрична енергија, 11,81 милиони нормални кубни метри природен гас, 585.641 тон јаглен и 81.634 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 67,7  отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 96,1 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сугарески вети дека 100 отсто ќе го изгради гасоводот

saso user

Поскапува Еуросупер БС-95, останатите горива по иста цена

saso user

Работна средба на Асоцијацијата на странски компании со технолошки напредно производство со премиерот Заев, вицепремиерот Анѓушев и директорите на УЈП и Царинската управа и дебата за аргументирани промени за поголемо подигнување на економските параметри и

saso user