Сцена

Вајнстин се спогоди со жртвите, ќе им плати 44 милиони долари

Холивудскиот филмски продуцент Харви Вајнстин и поранешните членови на бордот на неговото студио постигнаа привремен договор со сите жени кои го обвинија за сексуално малтретирање, пренесуваат американските медиуми.

Адвокатите информираа дека спогодбата за решавање на овој цивилен спор и компензација со наводните жртви ќе изнесува околку 44 милиони американски долари.

Продуцентот Вајнстин негираше дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал 75 жени и ќе излезе пред судот во Њујорк во јуни, под обвиненија од две жени, вклучувајќи и едно обвинение за силување.

Тој е еден од најпознатите продуценти во Холивуд и работеше на многу различни филмови кои ја освоија најпрестижната награда „Оскар“, како што се „Заљубениот Шекспир“, „Говорот на кралот“ и „Артистот“. Со зголемувањето на обвиненијата за Вајнстин, неговата компнаија мораше да прогласи банкрот.

Обвиненијата против Вајнстин го започнаа движењето „И јас исто така“ (#metoo), преку кое илјадници жени почнаа да откриваат сексуални скандали со мажи на високи позиции во бизнисот, Владата и во забавната индустрија за сексуално малтретирање и злоупотреба.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се надеваме дека носиш долна облека, ова е чудно: Роналдо во када со децата, веднаш го нападнаа ФОТО

saso user

„Марвел“ најави нови 10 филмови: Натали Портман ќе биде новиот Тор, а кој е новиот Блејд? ВИДЕО

saso user

Емина му раскина на турскиот милијардер, а тој ја замени со турската Ким Кардашијан ФОТО

saso user