Број на текстови објавени денес: 106
Здравје

Осум предупредувачки знаци кои не смеете да ги игнорирате ако сте бремени

Некои непријатности кои ги чувствувате за време на бременоста се едноставно дел од бременоста, но заради некои симптоми секако треба да побарате лекарска помош:

Крварење во било кој момент

Слабото крварење е вообичаено во раната бременост, но било кој вид на крварење во бременоста бара лекарско внимание. Иако крварењето може да значи различни нешта во текот на бременоста, ако станува збор за обилно крварење во комбинација со стомачна болка и грчеви слични на менструалните или пак се чувствувате онесвестите, тоа би можело да биде и знак за вонматерична бременост.

Обилно крварење со грчеви исто така може да биде знак за абортус во првото или рано во второто тримесечје. Наспроти тоа, крварењето со стомачна болка во третото тримесечје може да биде знак за одвојување на постелката, кое се појавува кога постелката ќе се одвои од матката пред породувањето. Во секој случај, крварење во било кој момент од бременоста не смее да се игнорира.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако имате седечка работа, јадете ја оваа храна

saso user

Како да го продолжите рокот на траење на бананите: Потребен ви е само еден предмет

saso user

Не купуваме шеќер – кафе, чај, па дури и торти, правиме со маџун

saso user