Број на текстови објавени денес: 13
Здравје

Зошто треба да се јаде црвен кромид?

Освен белиот кромид, кој обично го користиме во приготвување на готвена храна, многу лековити својства има и црвениот кромид кој обично се јаде сиров и во приготвувањето на свежи салати.

Црвениот кромид содржи фитохемикалии кои го подобруваат ефектот на витаминот Ц во организмот што автоматски влијае на јакнење на имунитетот.

Кромидот содржи хромиум кој е многу важен фактор за одржување на здраво ниво на шеќер во крвта. Со векови се користи за лекување на настинки, воспаленија и рани.

Консумирањето на сиров црвен кромид ја поттикнува продукцијата на добриот холестерол во крвта, а тоа значи и поздраво срце.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако имате мачнина при патување, еве како да ја победите

saso user

Кои 5 „здрави“ намирници содржат повеќе сол од кесичка чипс?

saso user

Што ќе се случи со вашето тело ако јадете по пет ореви дневно?

saso user