Број на текстови објавени денес: 36
Здравје

Знаете ли колку кофеин внесуваат вашите деца, иако не пијат кафе?

Кофеинот е присутен во многу билки, во околу 60 илјади растителни видови, а најголем процент кофеин содржат чајот, кафето и какаото во зрна.

Речиси 300 години лекарите и научниците го проучуваат влијанието на кофеинот врз човечкото здравје.

По консумацијата, на кофеинот му се потребни 5 до 30 минути за да почне да делува на мозокот и телото. Повеќе од 75 отсто новороденчиња доаѓаат на свет со траги од кофеин во крвта. За дете, 100 мг кофеин на 1 кг телесна тежина претставува огромна опасност од труење.

Повеќето родители, кога би ги прашале, би рекле дека ни во сон не би му дале на своето дете кофеин, но затоа без проблем му даваат чаеви, газирани сокови или чоколадо.

Една од ретките земји која има официјални препораки во однос на внесувањето на кофеин за децата е Канада.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Две опасни грешки во исхраната

saso user

Редовното консумирање на сок од целер спречува ширење на малигните клетки

saso user

Бремени сте, а не го сакавте тоа, имавте спонтан абортус? Не сте сами!

saso user