Број на текстови објавени денес: 43
Здравје

Дали и вие погрешно ги јадете јагодите?

Јагодите се богати со антиоксиданси и се многу важни за здравјето на срцето. Содржат витамин Ц, калиум, влакна и многу малку калории. Меѓутоа, ако претерате, можат да бидат погубни за забната глеѓ.

Многу намирници, вклучувајќи ги тука и јагодите, богати се со фолна киселина, а редовното консумирање на кисели намирници може да доведе до ерозија на забите. Станува збор за состојба која го уништува заштитниот слој на глеѓ на нашите заби. Кога еднаш ќе ја загуби забната глеѓ, таа не се обновува и тоа може да доведе до бројни здравствени проблеми со забите, а во најлош случај и до нивно губење.

За среќа, постојат одредени работи кои можете да ги направите за да ги заштитите забите. Прочитајте кои се тие на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pexels.com

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Витаминка за сите жени во компанијата организира бесплатни ехо-прегледи на дојка

saso user

Дознајте дали и вас ве одгледувале токсични родители

saso user

Контрацептивни пилули за мажи

saso user