Број на текстови објавени денес: 43
Свет

По завршувањето на мандатот Меркел не е заинтересирана за никаква функција

Германската канцеларка Ангела Меркел демантираше дека планира да се кандидира за некоја од водечките позиции во Европската унија.

– По завршувањето на мандатот како канцелар во 2021 година не стојам на располагање за ниту една политичка функција, а тоа се однесува и на функциите во ЕУ – ја пренесуваат денеска германските медиуми изјавата на Меркел.

Таа појасни дека нејзината изјава за тоа дека и натаму сака да преземе одговорност за Европа е „погрешно сфатена“.

– Секако дека до крајот на својот мандат како канцеларка ќе сносам одговорност за судбината на ЕУ – појасни Меркел.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Загрепскиот градоначалник пробал да кугла, па завршил на подот: Снимката стана хит на интернет! ВИДЕО

saso user

Руски хор цел на критики поради сатирична песна за напад врз САД

saso user

Филипа Штрахе негира дека го напуштила својот сопруг

saso user