Број на текстови објавени денес: 45
Сцена

ФХ3Х дел од визуелните ефекти на Годзила

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х, учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновото издание на 65-годишната франшиза за познатото чудовиште Годзила, чие премиерно прикажување во земјава се очекува на крајот на мај месец.

Франшизата за најпознатото јапонско чудовиште кое прв пат се појави на екраните во 1954 година, овојпат според сценарио и режија на Мајкл Доерти, најавува достојно претставување на креацијата на Томојуки Танака и универзумот на Тохо кој Годзила, Родан, Мотра и Гидора ги сметаат за божества. Танака го создал Годзила како израз на теророт кој Јапонците го чувствувале по бомбардирањето на Хирошима и Нагасаки со атомски бомби. Според изјавата на Танака, Годзила е одмазда на природата против злосторствата на човештвото. Не е изненадувачки што најновото продолжение во рацете на режисер кој е популарен за хорори е оценето дека не е за деца под 13 години заради реалистичните сцени на насилство.

Според Кристијан Даниловски, ко-основач на ФХ3Х ова е триесет и треттиот филм во франшизата и ако во претходните делови критиките беа насочени кон премалку борби меѓу чудовиштата, овојпат со 17 каиџу креатури, тоа ќе го има доволно.

– Сите кои сме фанови на оваа франшиза знаеме дека овие филмови всушност имаат многу силна порака врзана за животната средина. Суштината која се провлекува е дека доколку не ја почитуваме, природата ќе не надвладее на свој начин. Овојпат останува да ја откриеме заедно пораката скриена во филмот која се пренесува со децении преку постоењето на Годзила и да уживаме во мајсторството кое што според критичарите е оценето како најдобрата американска изведба на Годзила, до денес, а на кое ние учествувавме со тим од 80 артисти, на околу 200 кадри, во периодот од април до август, минатата година – изјави Даниловски.

Премиерното прикажување на Годзила во Скопје е закажано за 30 мај во киното Синеплекс.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Синот на Горан Иванишевиќ тешко повреден во сообраќајна несреќа ФОТО

saso user

Мик Џегер ќе оди на операција на срцев залисток

saso user

Скандал во семејството на Меган, пијан се тепал, го скршил глуждот… ФОТО

saso user