Број на текстови објавени денес: 67
Македонија

Три закони кои не ги потпиша Иванов поминаа во Собранието

Собранието денеска усвои три закони во трето читање што беа вратени во Парламентот зашто поранешниот претседател Ѓорге Иванов одби да ги потпише указите за нивно стапување во сила.

На седницата беа усвоени Законите за Судскиот совет на Република Северна Македонија, Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер и Закон за инспекциски надзор.

Ова се дел од законите кои беа усвоиени во изминатиот период, но не стапија на сила поради непотпишувањето на указите од страна на Иванов, со образложение дека нема да потише ниту еден закон со новото име на земјата.

Собранието продолжи со работа со точки кои се останати на дневен ред на 94-та седница.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Траорно е единствено во ВМРО-ДПМНЕ поради голема поддршката што Пендаровски ја добива, Мицкоски како остаток од груевизмот го чека пораз на изборите

saso user

Потписи ќе се собираат до полноќ, ќе има ли четврт во трката за претседател?

saso user

Одбележани 18 години од нападот кај Карпалак

saso user