Број на текстови објавени денес: 64
Балкан

Тачи: Резолуција и комисија за српскиот геноцид во Косово е најумната работа на Собранието

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поддржа иницијативата на парламентарниот спикер Кадри Весели за формирање меѓународен суд за српските воени злосторства во Косово, оценувајќи дека тоа е „најумната работа што може да ја направи Собранието на Косово“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи, пред продолжувањето на денешната собраниска седница, на која треба да се расправа за предлогот на Весели за комисија која ќе работи на формирањето на судот, побара сите политички субјекти да се обединат за осуда на српскиот геноцид во Косово, со цел сторителите на злосторствата да се изведат пред правдата.

– Денешната дебата и можноста за изгласување резолуција и формирање на комисија е најумната работа што може да ја направи Собранието на Република Косово. Тоа е мошне добра идеја на претседателот Весели и верувам дека сите ќе бидат обединети во осудата на геноцидот и етничкото чистење од страна на Србија, за луѓето кои ги извршиле тие злосторства, луѓето од државниот апарат на Србија да излезат пред правдата, изјави Тачи.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тлото во Корча не мирува, и денеска три земјотреси

saso user

Вучиќ: Мислев Милица е најјака од сите нас, неа ја следат, а Данило го сликаат странски разузнавачи

saso user

Хрватски синдикати собираат потписи за референдум за намалување на возраста за пензионирање

saso user