Број на текстови објавени денес: 0
Македонија

Обвинителството го чека полицискиот извештај за Богоевски, а МВР го бара „Илија Громовник“

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) го очекува известувањето од Министерството за внатрешни работи во врска со наводите што ги пријавил пратеникот Павле Богоевски во полициска станица, со пропратна документација. По приемот на ова известување, ќе бидат направени сите проверки согласно Законот за кривична постапка, одговараат од ОЈО на прашања на Плусинфо за мерките што ги презема, откако вчера пратеникот Богоевски откри дека во нелегално снимениот разговор, кој беше објавен на наводна руска социјална мрежа, нарачувал масло од канабис за болен член на семејството, а не кокаин, како што беше обвинет во постот.

„Околу снимката од разговорот која беше објавена на една социјална мрежа, по напатствија на Основното јавно обвинителство Скопје, Министерството за внатрешни работи како овластен орган за откривање на сторителите на кривични дела продолжува да презема мерки и активности заради утврдување на идентитетот на сопственикот на наведениот профил на кој беа објавени снимките. Откако идентитетот ќе биде утврден и ќе бидат обезбедени релевантни докази, Министерството за внатрешни работи ќе го извести Јавното обвинителство за да преземе кривичен прогон. Околу содржината на снимениот разговор исто така ќе бидат направени проверки за да се утврди дали постојат елементи на сторено кривично дело“, се вели во известувањето од ОЈО.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

СДСМ-Нервозниот Мицкоски е дел од иста матрица на Груевски на етикетирање и приситсок врз медиуми, ќе го осуди ли Сињановска неговиот настап?

saso user

Кацарска: Новите осомничени не може да се приклучат во другиот предмет за 27 април

saso user

Повреден патник на автобус

saso user