Број на текстови објавени денес: 46
Балкан

И Србија ќе го слави Денот на словенската писменост

Српската Влада на денешната седница го усвои Предлог законот за дополнување на Законот за државни и други празници во Република Србија, со кој се предлага 24 мај да биде нов празник – Ден на Кирил и Методиј.

Со овој празник ќе се одбележува Денот на словенската писменост и култура, кој го втемелија словенските просветители Кирил и Методиј, основачите на словенската книжевност и креаторите на првото словенско писмо – глаголицата, соопшти прес-службата на српската Влада.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почина лекарот кој го исклучи Тито од апаратите за живот

saso user

Двајца млади Срби нападнати од група Албанци во северна Митровица

saso user

Баша: „Балканскиот Мадуро“ утре ќе го добие одговорот

saso user