Број на текстови објавени денес: 46
Здравје

Совети од стручњаците: Има спас и за проширените вени

Проширените вени се мошне често заболување, но стручњаците велат дека
нивното настанување може да се забави доколку барем малку се сменат
животните навики.

Еве ги нивните совети:
Повеќе движете се, а помалку стојте. Кога и да можете да седнете или да легнете,
задолжително поткренете ги нозете.

Одбегнувајте тесни обувки и чорапи кои го блокираат протокот на крв кон срцето.
Секое туширање на нозете завршете го со студена вода и масирање во насока на
срцето.

Пред спиење или одморање во текот на денот намачкајте ги нозете со некој
заштитен крем и направете ладни облоги.

Пожелно е секојдневно да шетате или лесно трчате, или да пливате.
Наутро, пред станување, со кренати нозе облечете цврсти еластични чорапи по
мерка.

Одбегнете прекрстување на нозете, ако долго седите на работа или ако патувате.
На крајот, еднаш годишно одете на лекар и правете ултразвучен преглед на
вените на нозете.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Колку долго може да стои храната во фрижидер, а да не се расипе?

saso user

Гинеколозите одговараат: Зошто сексуално активните жени имаат почести уринарни инфекции?

saso user

Која е најдобрата ужина за бремените жени

saso user