Број на текстови објавени денес: 43
Сцена

Почина легендарниот актер Михаило Миша Јанкетиќ ФОТО

Во Белград на 80-годишна возраст почина легендарниот српски и југословенски актер Михаило Миша Јанкетиќ.

Зад себе остави неизбришлива трага во српската кинематографија, но и многубројното неутешно семејство – меѓу кои сопругата Светлана и четирите деца.

Неговите колеги ја делат тагата и се обидуваат да прифатат дека легендата повеќе ја нема.

Во кариерата одиграл повеќе од стотина улоги во театар, најмногу во Југословенскиот драмски театар.

Михаило Јанкетиќ се занимавал со педагошка работа како професор по глума на Академијата за уметности во Нови Сад.

Добитник е на сите најзначајни актерски и општествени признанија, „Добричин прстен“, „Октомвриска награда“, четири „Стериини“ награди, наградата „Павле Вуисиќ“ за животно дело.

 

Miša Janketić sa porodicom 28. aprila ove godine

ФОТО: Profimedia
ФОТО: Instagram/Printskrin

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пред врската со Роналдо работела како чистачка: Како животот на Георгина се промени од корен! ФОТО

saso user

Откриено кој му го уништи бракот на Џеф Безос: Братот на неговата љубовница ги продал секси фотографиите за 200.000 долари!

saso user

Џастин Бибер објави фотографии од ултразвук и ги згрози фановите: Ти си болен ФОТО

saso user