Број на текстови објавени денес: 0
Свет

Меркел: Се борам со Макрон, но доаѓаме до компромис

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон „се борат“ политички и имаат различни ставови, но на крајот сепак успеваат да најдат компромис и да соработуваат.

– Секако дека се бориме еден против друг – изјави Меркел за весникот „Зидојче Цајтунг“, коментирајќи ги нејзините односи со Макрон.

Меркел нагласи дека сепак и покрај различните гледања и сфаќања на работите, Берлин и Париз сосема природно се согласуваат за важните прашања.

Фото: EPA/FILIP SINGER

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Организаторот на нападите од 11 септември во САД подготвен да сведочи во корист на жртвите

saso user

Со боја „нападнато“ Министерството за животна средина на Грција од членови на Рубикон

saso user

Подготовките за Брегзит без договор чинеле 1,5 милијарди фунти

saso user