Број на текстови објавени денес: 120
Сцена

МД „Илинден” ги повикува Македонците во Албанија да гласаат за Тамара Тодевска

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо ги повика Македонците во Албанија да гласат за Тамара Тодевска, годинашен претставник на нашата земја на изборот за Песна на Евровизија.

Во апелот друштвото потсетува дека на изборот за Песна на Евровизија 2019 во Тел Авив, Израел, Тодевска настапува на 16 мај на полуфиналната вечер и зависно од добиените гласови, ќе биде пласирана за финалната вечер што ќе се одржи на 18 мај 2019 година.

– Гласовите кои ќе бидат дадени од Албанија, ќе можат да му помогнат на нашиот претставник да учествува во финалната вечер. Ве замолуваме активно да се вклучите и во лобирање за гласање, меѓу вашите роднини, пријатели, колеги, соседи и познати. На тој начин ќе и дадеме поддршка на културата на нашата татковина Македонија и нејзината промоција во музичкиот свет во Европа – стои во апелот потпишан од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај и на огранокот за Голо Брдо,Или Халилај.

Друштвото апелира за Тамара да гласаат и Македонците каде и да се низ светот, со што „ќе ја искажат и љубовта кон нивната матична земја“.

ФОТО: Инстаграм

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќерката на Ел Чапо покрена модна линија со името на својот татко и веднаш стана хит! ФОТО

saso user

Се бројат деновите до породувањето, а Меган Маркл не мирува

saso user

Ким Кардашијан ги крштеваше децата во црква во непристоен фустан ФОТО+ВИДЕО

saso user