Број на текстови објавени денес: 43
Македонија

Заев: Жените се нашата сила за напред и наши еднакви партнери

Жените во Република Северна Македонија треба и мора да се почувствуваат еднакви, сигурни, почитувани, вклучени и целосно интегрирани во општество со нулта толеранција за било каков облик на насилство, напиша на својот фејсбук профил премиерот Зоран Заев.

– На презентација на Извештајот на ОБСЕ за благосостојба и безбедност на жените истакнав дека покрај досегашните напори на Владата, работиме на нови и јасни законски решенија со коишто се спречува насилството и се штитат жените жртви на насилство. Насилството врз жените не е само женско прашање, туку прашање кои се однесува на секој еден од нас. Токму затоа мора да работиме заеднички и да ставиме крај на истото. Наша заедничка обврска е тоа да го овозможиме. Да нема дилеми – жените се нашата сила за напред и наши еднакви партнери – напиша премиерот Заев на Фејсбук.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Откриен споменик на полицаецот Горан Стојменовиќ кој загина во Диво Насеље

saso user

Собранието нема да држи седници за време на кампањата

saso user

Само што ја исчистија парк-шумата Гази Баба, дивјаци ја искршија урбаната опрема

saso user