Број на текстови објавени денес: 45
Свет

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Министерството објасни дека ваквата одлука е донесена бидејќи Германија има одредени сознанија оти постои ризик од напади поддржани од Иран.

Сепак, Министерството нагласува дека ова не значи целосно откажување на обуките, тука само нивни привремен прекин и дека тие ќе продолжат во иднина.

Германскиот магазин „Фокус Онлајн“ информира дека Берлин ја донел ваквата одлука во координација со државите сојузнички од коалицијата за борба против џихадистичката група Исламска држава (ИД). сп

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Радиостаници во Австралија и Нов Зеланд ги бојкотираат песните на Мајкл Џексон

saso user

Пратеник од партијата на Харадинај повикан од Специјалниот суд за Косово во Хаг

saso user

Брисел: Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 12 април на полноќ

saso user