Бизнис

Првиот експресен воз на релација Атина-Солун ќе вози од идната недела

Атина и Солун од следниот понеделник ќе се поврзат со прв електричен експресен воз кој од над пет часа ќе го намали времето на патување на три часа и 55 минути, според генералниот секретар на Министерството за транспорт и врски на Грција, Танос Вурдас.

Тој за грчката новинска агенција АНА-МПА објасни дека станува збор за три нови брзи возови кои ќе бидат дел од секојдневниот распоред на грчката железница на релација Атина – Солун, а за патниците ќе им и интернет, јави дописничката на МИА од Атина.

Набргу се очекува од Италија да стигнат уште два нови брзи возови, а според АНА-МПА, следната среда, Министерот за транспорт и врски на Грција, Христос Спирѕис заедно со претставници на грчката железница ќе ја претставата новата електрифицирана пруга во два правци меѓу Солун и Атина.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Крсте Шајноски ќе го замени Попоски во Агенцијата за супервизија на осигурување

saso user

Петрески и Гацов: Ангажирани сме за експертизи не како членови на кабинет

saso user

Француските пилоти најавија штрајк

saso user