Сцена

На 97 години почина Дорис Деј

На 97 годишна возраст почина холивудската легенда Дорис. Таа беше американска актерка и пејачка и отворен активист за правата на животните од нејзиното повлекување од шоу-бизнисот.

Таа при смртта била опкружена со блиските луѓе, а починала од компликации од пневмонија.

Се здоби со слава во 50-те и 60-те, а се прослави со филмовите „Pillow Talk”, „Love Me or Leave Me” and „The Man Who Knew Too Much”. Се има појавено во повеќе од 39 филмови, има снимано повеќе од 650 песни, номинирана е за Оскар, добитник е на Златен Глобус и Греми, и во 1989 години ја добива наградата Cecil B. DeMille за животно остварување во филмската уметност.

Се мажеше 4 пати, а има едно дете.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ријана му купила респиратор на својот татко бидејќи бил позитивен на коронавирус

saso user

Берлускони ја остави 34-годишната девојка за уште помлада ФОТО

saso user

Изгледаше толку убаво вечерва: Испливаа пораките со кои Бред Пит ѝ го уништил бракот на Џенифер

saso user