Број на текстови објавени денес: 41
Здравје

Како се хранат децата во нашите училишта?

Училишниот округ Род Ајленд ја променил својата политика откако се соочил со критики за планот да им служат на учениците кои должат пари за ручек, сендвичи, наместо топол оброк.

Областа се соочила со притисок откако објавила на Фејсбук дека студентите кои должат пари  за ручек ќе добиваат ладни сендвичи додека не се плати долгот.

Родителите оставиле голем број на лути коментари при што многумина тврделе дека одлуката ги казнува децата кои се во лоша финансиска состојба или пак дека износите што ги должат се тривијални.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Unsplash

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пушите? Погледнете што му прават цигарите на вашето срце! (ВИДЕО)

saso user

Дали сме биле во заблуда? Белото месо не е поздраво од црвеното

saso user

Која е најдобрата ужина за бремените жени

saso user