Македонија Топ вести

(ЕКСКЛУЗИВНО) ОПЕРАЦИЈА„МЕТЛА“ ЗАПОЧНУВА НА 20-ТИ МАЈ ,ЕВЕ КОЈ ЌЕ ЛЕТА?!

Најавената „операција Метла“ на премиерот Зоран Заев, претворена во ЖЕЛБОТЕКА на ВМРО ДПМНЕ , прку нејзините медиумски сателити , спонзорирани од оние црни пари украдени во црни вреќи на криминалците од ВМРО ДПМНЕ !!

Сите портали ,кој се под диригенстка палка на поединци од ВМРО ДПМНЕ, последниве денови спроведуваат нова Гебелсова пропаганда,каде сега како организатор се појавува Александар Николовски, кој сака да му ја преземе фотељата ан Христијан Мицскоски.

За таа цел, порталите како што се „Скопје1,Лидер,Република,Курир“ како и останати портали -фантомски , деновиве брифират ЛАЖНИ ВЕСТИ , со цел да наштетат и на оние чесните , а во корист на опозицијата??!!

ОПЕРАЦИЈА „МЕТЛА“ ЗАПОЧНУВА НА 20-ТИ МАЈ.

Како што дознава ОхридСкај од свои извори , операцијата за прочистување во редовите на власта ,започнува на 20-ти Мај. Како што доззнаваме ,премиерот Зоран Заев веќе има пред себе јасна слика ,кој министри , директори на ЈП во државна сопственост ќе си ги спакуваат „куферите“ и ќе си заминат од своите функции.За валвата одлука на Премиерот Зоран Заев не постои „пријателски лек“, едноставно Заев решил да ја спроведе вољата на граѓаните , ја осознал пораката ,а и по свои дополнителни проверки ,веќе го составил списокот на оние кој ќе им се заблагодари и ќе им ја покаже  вратата од нивните удобни кабинети.

Како што дознава ОхридСкај , Заев има пред сее подолг список на лица на кој ќе им се заблагодари на досегашната соработка, но и ќе покаже за прв пат во историјата на Македонија , дека нема да премине преку пораката која му ја испорачаја граѓаните на престедателските и предвремените локални избори. Заев нема премногу да калкулира нити со имина , но нема да попушти ниту пред напливот на пријателските пораки на поединци кој се на листата за менување, а кој мака мачат да фатат добри приватни , но и дипломатски врски за да осптанат.Заев е наполно свесен ,дека доколку сега попушти врз притисокот , не само што дополнително ќе си ја намали довербата пред сопственото гласачко партиско тело,кое му даде жолт картон на претседателските избори, туку и пред севкупната макеоднска јавност, така да за приближно 2 години на редовните парламентарни избори , со сегашната постава ,му е загарантиран пораз,токму најнапред од сопственото членство.

Како што дознава ОхридСкај и , на Зев преку глава му е од поединци министри и директори ,кој се покажале дека не само што не ги фермаат граѓаните , туку истите им „мрчат“ на граѓаните ,при тоа уценувајќи ги со нивните функции.

Она што дознава редакцијата ОхридСкај,засега на листа за менување се следните кадри:

1.Министерство за транспорт и врски

2.Министерство за Финасии

3.Вице премиер за економски прашања

4.Министретсво за информатичко опшество

5.Царинска Управа на РСМ

6.ЕЛЕМ

7.МЕПСО

8.УЈП

9.МВР во делот на кадровската екипираност по СВР

10.Трудов Испекторат

11.Пазарен Испекторат

12.АХВ

Она што успеваме да го дознаеме , премиерот Заев бара и од своите колаициони партнери , посебно од ДУИ да испостават нови кадри за одредени функционери од ДИУ кои дебело подзаспале во изминативе 2 години.

Во текот на утрешниот ден ОхридСкај ќе ги обкави сите девијантни појави на поединци ,кој се на списокот на „Операција МЕТЛА“

Со среќа.

Сашо Денесовски ОхридСкај

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Златна трка во Градскиот парк по повод Меѓународниот ден на децата со канцер

saso user

Нашите ученици следат помалку настава од словенечките, следи реформа и во предавањата и во испрашувањето

saso user

Филипче: Патниците од Милано и Венеција од денеска ќе ја оставаат и адресата на аеродромите

saso user