Свет

Триесет и три жртви во пожар кој уништи четири села во Јужен Судан

Пожарот, кој го зафати нискостеблестите растенија, потпомогнат од силниот ветер, се прошири и уништи четири села во Јужен Судан, усмртувајќи 33 лица, соопшти Атени Век Атени, портпарол на претседателот на државата.

Портпаролот истакна дека по пожарот 60 лица се во критична здравствена состојба и оти бројот на загинати може да се зголеми.

– Повредените примаат медицинска помош, која е недоволна поради зафрленоста на локацијата каде се случи пожарот – истакна Атени.

Министерот за информации Маток Вал денеска изјави дека пожарот уништил 138 куќи и оти настрадале 10.000 грла стока.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Грбав кит плива во Темза кај Лондон ВИДЕО

saso user

Сослушан министерот за безбедност на БиХ за тврдењето дека Хрватска врбува вехабисти

saso user

Могерини: Сè потешко е да се сочува иранскиот нуклеарен договор

saso user