Македонија

Девојка си ја исполни најголемата желба – го запозна папата

Антонија Класновиќ е девојка од земјава, која беше една од посетителите на мисата, кои имаа можност да се качат на бината на плоштадот „Македонија“ и да се поздрават со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск.

Понтифот одржа миса на плоштадот пред голем број граѓани – верници од земјава, но и странство, почесни гости, македонскиот државен врв, љубопитни граѓани, кој таму беа за да видат една светски позната личност. Упати порака за за мир, соживот, за поголема љубов кон Бога и кон луѓето, а откако мисата заврши католичните верници имаа можност да се причестат.

Антонија во разговор за МИА вели дека ова бил еден од најсреќните моменти во нејзиниот живот.

– Многу сум среќна затоа што сум тука. Затоа што верувам во Бог. Ова е еден од најсреќните моменти во мојот живот. Отсекогаш сум сакала да го запознаам папата – вели таа.

Таа посака повеќе вера кај луѓето.

– Сите да бидеме подобри, посплотени, подружељубиви, почовечни, похумани – вели Антонија.

Голем број католици од земјава, но и над илјада верници од Хрватска, околу 50 од Словенија, но католички верници од Босна и Херцеговина, Шпанија, Хондурас, Калифорнија ја слушаа мисата. Меѓу присутните имаше и голем број деца.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Османи: Во духовниот мир на Рамазан се наоѓа одговорот на сегашната закана

saso user

Адеми дециден: Статус студент само со положена државна матура

saso user

Седма жртва од експлозијата во Романовце, почина 55-годишен маж

saso user