Број на текстови објавени денес: 34
Здравје

Казна од 2.500 евра за невакцинирани деца?

Европската комисија е загрижена заради намалувањето на процентот на вакцинација против морбили. Само четири земји од ЕУ во 2017.година ја достигнале потребната стапка на вакцинација од 95 отсто, критикува потпретседателот на Европската комисија Јирки Катајнен. Последица од ова е зголемување на бројот на заразени со мали сипаници, како и пораст на бројот на смртни случаи во Европа, пишува во писмото кое Катајнен го упатил до Европскиот парламент.

Шефовите на влади на земјите од ЕУ договориле дека стапката на вакцинација против морбили – односно мали сипаници кај децата во сите земји во ЕУ треба да изнесува најмалку 95 отсто. Тоа се смета за предуслов за искоренување на оваа опасна заразна болест.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дали погрешната храна и суплементите го намалуваат дејството на хемотерапијата?

saso user

Лошите диети посмртоносни од цигарите

saso user

Околу 250.000 лица во Македонија имаат висок притисок, а половината воопшто и не знаат за тоа

saso user